PORADNIA RODZINNA

NAUKI PRZEDMALZENSKIE 2018

KATECHEZY PRZEDŚLUBNE

Katechezy odbywają się w sali Poradni Rodzinnej

przy kościele Świętej Trójcy (ul. Łużycka 4)

W SOBOTY O GODZ. 18:00

Zapisy na katechezy przedmałżeńskie odbywają się na pierwszym spotkaniu.

HARMONOGRAM SPOTKAŃ 2020 ROK

Cykl I katechez:

1. nauka -  01.02.2020 r.

2. nauka -  08.02.2020 r.

3. nauka - 15.02.2020 r.

4. nauka -    22.02.2020 r.

5. nauka -   29.02.2020 r.

Cykl II katechez:

1. nauka -  09.05.2020 r.

2. nauka -  16.05.2020 r.

3. nauka -  23.05.2020 r.

4. nauka -  30.05.2020 r.

5. nauka -  06.06.2020 r.

Cykl III katechez:

1. nauka -  05.09.2020 r.

2. nauka -  12.09.2020 r.

3. nauka -  19.09.2020 r.

4. nauka -  26.09.2020 r.

5. nauka -  03.10.2020 r.

Cykl IV katechez:

1. nauka -  07.11.2020 r.

2. nauka -  14.11.2020 r.

3. nauka -  21.11.2020 r.

4. nauka -  28.11.2020 r.

5. nauka -  05.12.2020 r.

Są takie zadania w życiu, do których warto się dobrze przygotować – należą do nich na pewno te związane z zawarciem małżeństwa i założeniem własnej rodziny. Stąd propozycja Kościoła dla narzeczonych odbycia cyklu katechez przygotowujących do małżeństwa, które mogą Państwa podprowadzić do świadomej decyzji oraz dopowiedzieć kilka słów na temat piękna i trudu tworzenia bliskiej relacji.

W naszej parafii proponujemy Państwu cykl czterech spotkań, każde spotkanie składa się z dwóch wykładów. Spotykamy sie w soboty o godz. 18:00 w sali Poradni Rodzinnej przy kościele św. Trójcy przy ul. Łużyckiej 4 (wejście główne do salek, sala poradni znajduje się na pierwszym piętrze po lewej stronie).

Część wykładów prowadzona jest przez kapłanów, część – przez osoby świeckie. Oprócz w/w spotkań ogólnych, każda para spotyka sie na dwóch rozmowach indywidualnych z doradcą życia rodzinnego.

Zważywszy na czas trwania przygotowań, prosimy zgłaszać się na katechezy co najmniej na trzy miesiące przed planowaną datą zawarcia ślubu. W ciągu roku przeprowadzamy cztery cykle katechez – można wybrać najbardziej dogodny dla siebie termin. Zachęcamy do wcześniejszego zgłoszenia się tak, by nie zostawiać katechez na ostatnią chwilę – niech będzie to czas spokojnego przygotowania i refleksji nad podjętą decyzją.

Zapisy na katechezy przedmałżeńskie odbywają się na pierwszym spotkaniu.

Odpowiedzialny za Poradnię:

mgr Sławomir Kawecki
nauczyciel,  doradca życia rodzinnego

Kontakt telefoniczny: 71/ 314 21 42 (jest to telefon do parafii)

DEKALOG DIALOGU MAŁŻEŃSKIEGO

Myśląc o dialogu, myślimy na ogół o wymianie zdań, jednak prawdziwy dialog to znacznie więcej niż rozmowa.

To wzajemne dzielenie się sobą prowadzące do coraz głębszej jedności. Jerzy Grzybowski, animator ruchu "Spotkania Małżeńskie", którego zadaniem jest właśnie uczenie dialogu, w swojej książce "Wprowadzenie do dialogu" podaje dziesięć zasad rządzących dialogiem:

1. Pan Bóg pierwszy rozpoczął z Tobą delikatny dialog. Warto go podjąć i rozwijać. Przykazanie miłości ze szczególnym zauważeniem słów "Będziesz miłował ... bliźniego swego jak siebie samego", jest punktem wyjścia dialogu.
  2. Droga dialogu prowadzi poprzez odróżnianie, przede wszystkim w sobie, uczuć od ocen i osądów oraz od postaw, opinii i poglądów. Warto rozróżniać je także w najbliższym człowieku po to, by go lepiej rozumieć.
  3. Bądź wrażliwy na współmałżonka. Zaakceptuj go takim jakim jest. Radość w dialogu przynosi także rozmowa o Waszych wspólnych radościach i osiągnięciach. Cieszcie się nimi!
  4. Staraj się bardziej słuchać niż mówić, dzielić się sobą niż dyskutować, rozumieć niż oceniać.
  5. W myśl słów Małego Księcia, że mowa jest źródłem nieporozumień, warto wzmacniać dialog niewerbalny: uśmiechem, przytuleniem i w inny sposób, który dyktuje serce.
  6. Istnieje smutna konieczność zaakceptowania, że napięcia pomiędzy Tobą a Twoją żoną, czy mężem, są zjawiskiem naturalnym. W sytuacjach trudnych warto podejmować dialog wciąż na nowo i być gotowym do niego nawet wtedy, gdy zdaje się, że zawodzi.
  7. Nie próbuj prowadzić dialogu za wszelką cenę, zwłaszcza gdy Twój współmałżonek tego wyraźnie nie chce. Bądź cierpliwy. Nie rezygnuj!
  8. Nie próbuj dialogiem zmieniać współmałżonka, ale staraj się go przede wszystkim poznać i zrozumieć.
  9. Bramą dialogu nie jest pouczanie ale wiarygodne świadectwo. Kluczem dialogu jest zaufanie, zaś progiem przebaczenie.
  10. Staraj się rozeznać w sobie to, jak dalece kierujesz się autentycznie bezinteresowną miłością, oraz jak dalece próbujesz wykorzystać dialog do podporządkowania sobie współmałżonka.

Tak rozumianego dialogu można się oczywiście nauczyć. Służy temu praktykowanie dialogu, czy to na specjalnych rekolekcjach, czy też w życiu codziennym. Można jednak (i trzeba!) go także wymodlić, gdyż jest on nie tylko sztuką, ale również darem. Regularnie praktykowany prowadzi do życia w postawie dialogu, do "słuchania" i "przyjmowania" całym sobą nie tylko drugiego, najbliższego mi człowieka, ale całej rzeczywistości.

DEKALOD MALZENSKI